עמיעד טאוב
מצב הרוח

מתווה האין טיסות לאומן

אמנם לא קל לוותר על הפיתוי של הזנחת המשפחה למשך כמה ימים. ועדיין כשהגלים של הקורונה מתפשטים, אפשר לוותר באופן חד פעמי על טבילה במקווה של האגם האוקראיני במינוס של ארבע מעלות

  • פורסם 20/07/21
  • 19:15
  • עודכן 20/07/21
אילוסטרציה
צילום: Miriam Alster/Flash90

תחזיקו ראש ותהיו מרוכזים. המתווה שלפניכם מצריך יכולות ריאליות והומניות כאחד. בימים אלו דנים אנשי משרד הדתות עם אנשי הרבנות הראשית במתווה הטיסות לאומן בראש השנה. אני מבקש להציע מתווה מורכב משלי.

המתווה היעיל ביותר לטעמי לטיסות לאומן השנה הינו לא לטוס.

אמנם לא קל לוותר על הפיתוי של הזנחת המשפחה למשך כמה ימים, להשאיר את הילדים ללא אב בתפילות ואת האישה לבד בשולחן החג, לשכוח מהאיסור ההלכתי וליהנות ממסע מפנק שכולל לינה באוהלים צפופים, ארוחות תעשייתיות, טבילה במימיה הקרים של אוקראינה ואירוע המוני בבית קברות. ועדיין כשהגלים של הקורונה מתפשטים, אפשר לוותר באופן חד פעמי על טבילה בעירום במקווה של האגם האוקראיני במינוס של ארבע מעלות ללא יתרונות.

בימי קורונה? כשוריאנט דלתא בשיאו, ורייאנט לונדון עדיין לא נחשף וּוריאנט קייב עדיין בחיתולים? זה הזמן להידחס באוהל חנוק מסביב לקבר? מישהו שכח להצטופף בתור לחלוקת שכל.

תורת הקבר

'על כן יעזוב איש את אביו ואת אמו ואת אשתו וילדיו ודבק בקברו של ר' נחמן ובזמר המתפלל ומצלם סלפי לצידו'.

מידי שנה אני צופה משתאה בתופעה של אלפי חסידים, זמרים, אושיות וסלבס,  הבוחרים לדבוק בקבר דווקא בחג המשפחתי של ראש השנה. 

גם לפני הקורונה לא ממש התחברתי לטרנד של הקברים. אמנם הקברים בארץ הזבת חלב ודבש שלנו, לא משתווים לרמה המזרח אירופית, וגם חלק מהמצבות כבר לא מה שהיו פעם. אבל כמי שמחזיק בתיק שירותי הדת והקבורה במודיעין, אני חייב לקרוא לכם לצרוך לצד הגלידה של בן אנד ג'ריס, גם בורות ומצבות תוצרת הארץ וקברים כחול לבן, ולהתגאות בעובדה שבניגוד לשאר עולם הנדל"ן בארץ המובטחת, עדיין תוכלו למצוא חלקת קבר מפנקת צמודת קרקע עם ארבעה כיווני אוויר ונוף ליער בן שמן.

כמי שלא נוהג להשתטח להנאתו, למעט מקרה חריג של קליפה על בננה סוררת לפני מספר שנים, אני קורא לציבור הקדוש לקצת אחווה יהודית ולשנת הזדהות של הברסלבים עם עול החגים היהודיים. אם כולנו יכולים להצטופף עם החמות, האישה והילדים, אחת לשנה, גם אתם תעמדו בזה פעם ביובל. לא יקרה כלום אם פעם אחת תאמצו את המודל הסובייטי של הסבתא בסלון.

יתרה מכך, בימים בהם הווריאנט ההודי עושה בנו כבשלו, והוריאנט האוקראיני עדיין בונה את עצמו בקור הרוסי, אני מבקש לקרוא לקברינטי המדינה ואייר אוקראינה, לא למכור כרטיסי טיסה לאומן.

ואם בכל זאת החלטתם למכור, שזה יהיה רק בכיוון אחד.

תגובות