עמיעד טאוב
מצב הרוח

אסון הספרים הלאומי

כמו בחיים כך גם בעולם הספר • לא ניתן לקבל לאורך זמן תמורה טובה ואיכותית לתשלום זעום • אם לא יקום מי שיעשה מעשה ציבורי וכלכלי בעניין, נחזה בשנים הקרובות בגוויעתו של עולם הספרות הישראלי ובהיעלמותם של מדפי הספרים לטובת כונני המחשבים • בעוד עולם הספרות הישראלי גווע, פורחים הכותבים הסרוגים

  • פורסם 10/06/11
  • 12:00
  • עודכן 10/02/21
צילום: Photo by cottonbro from Pexels

שבוע הספר הממשמש ובא, מסמן השנה את הסכנה אותה מייצרים לעולם הספר הישראלי המו"לים שלו. בעידן בו ספרים של בכירי הסופרים נמכרים במבצעים של אבטיח בשקל, המו"לים מחפשים רבי מכר בלבד, ורשימות הספרים הנמכרים נשלטות ע"י ההוצאות הגדולות באמצעות שלל מניפולציות ויחצ"נים - קרב היום בו יפסיקו להצטרף כוחות צעירים ומוכשרים לעולם הספרות.

מרובנר ועד קרוב - סרוגים בצמרת

 בשנה האחרונה חזינו במבול של כותבים מוכשרים העוסקים בשלל תחומי הכתיבה, החל בחדשנות בהלכה, דרך אוטוביוגרפיות מרתקות, ועד פרוזה. בשעתו ראיינתי את דב איכנוולד, מנכ"ל הוצאת ידיעות-ספרים, שסיפר לי כי הוא רואה יתרון בכותבים דתיים בשל עולמם הפנימי העשיר וערכיהם, ולא בכדי קיימת התאמה ברורה בין הישגיהם הלימודיים של התיכונים הדתיים, הישיבות והאולפנות, לבין מבול הכותבים חובשי הכיפה או המטפחת.

בעת בה תלמידים רבים יודעים לכתוב רק סטטוס בפייסבוק, טוב שיש מי שיושבים יום יום, גם מול דף גמרא וגם מול 'צנח לו זלזל' של חיים נחמן ביאליק, ומתעמקים בשניהם.
רק בשנה האחרונה פורסמו סיפוריהם מעוררי ההערצה של הרב זאב קרוב ומרים פרץ, לצד הביוגרפיות המרתקות על הרב עמיטל, אל"מ דרור וינברג הי"ד ועוד, ספרי ההלכה העדכניים של הרב נבון, הרב לאו וחבריהם, וספרי הילדים של ליאת רובנר. אשרי השולטים בכיפת הספרות. 

אשר קרביץ כמשל

כהוראת השעה יש לשלב לעניות דעתי המלצה ספרותית בטור המתפרסם ערב חג הספר, וללא שום תחרות אני בוחר וממליץ על הסופר אשר קרביץ.

קרביץ, ירושלמי בוגר ישיבה תיכונית, מרצה לפיזיקה, צלם חיות בר, טייס וחוקר משטרתי לשעבר, מביא אל עולם הספרות את עולמו העשיר ומייצר חווית קריאה שלא הצלחתי למצוא סופר ישראלי שמשתווה לה. בשנים האחרונות הוציא קרביץ לאור את ספרי המופת הגאוניים העונים לשמות: 'הכלב היהודי', 'סמל ראשון מוסטפה רבינוביץ'' ו'חוקר פרטי קלמן קימרלינג בעזרת השם', שסיפקו לי אישית שעות של חווית קריאה שאין שני לה. מומלץ בחום גבוה. 

קריאת קודש": אם אין אני לי מי לי?

לאחרונה הוצאתי בשעה טובה ספר ביכורים העונה לשם 'מזימה' ועוסק בהשתלטות מושחתת של איל הון על מדינת ישראל במקביל להפיכה איסלאמית רדיקלית בצרפת.

קשה הוצאתו של ספר חדש כצליחת הכנרת, אך התמורה המגיעה גם בעידן האינטרנטי בצורת עשרות דפי נייר עם כריכה קשה מהם עולה ריחו של הדפוס, שווה כל רגע.

בעידן וירטואלי בו תוכניות ילדים מוצלחות כמו 'קריאת כיוון' ששודרה בטלוויזיה החינוכית בשנות ה-90 נעלמו מהמסך ואיבדו את מקומם לטובת מפלצת הרייטינג, ושטיפת המוח של ערוץ הילדים לטובת תוכניות עדכניות ורדודות של מנחים חושפי ישבנים כמו אקזיט, אין זה מובן מאליו כי בהגיע שבוע הספר עדיין צובאים המוני בני ישראל על דוכני הספרים ומוכיחים כי לא פסה התקווה מעם הספר.
כחובב קריאה מושבע אני קורא לקוראי מצב הרוח הנאמנים לנצל את שבוע הספר ולזכות כותב מצוברח בקצת נחת בעלות של עשרות שקלים בודדים בלבד, שהרי כמאמר הקלישאה אם אין אני לי מי לי, ואם לא תקנו את 'מזימה' עכשיו, אז אימתי?
ניתן לפרגן ולרכוש את הספר בדרך, באתר הספר מזימה ובחנויות הספרים. וכל המרבה הרי זה משובח.

 

תגובות