חגי הוברמן
עורך 'מצב הרוח'

ריח של 1992

אני שוב ממליץ לחברי הטובים בימין, שמתייחסים לאפשרות של בחירות חמישיות בקלות דעת: אל תהיו בטוחים בתוצאות הבחירות. אף אחד לא מבטיח לכם שלאחריהם לא תקום ממשלת שמאל מלא-מלא

  • פורסם 21/04/21
  • 18:10
  • עודכן 21/04/21
צילום: מארק ישראל סלם/ פול

לכל מי שנהנה ללהטט ברעיון של בחירות חמישיות בתוך שנתיים, אולי כדאי להזכיר את מה שקרה לפני 29 שנים – הפלת הממשלה וההליכה לבחירות. הימין, כמעט על כל מרכיביו, החליט להקדים את הבחירות לכנסת. למה? לא ברור. 'התחיה' ו'מולדת' פרשו מהממשלה בגלל ועידת מדריד, למרות שבוועידה הזו לא היה שום ויתור טריטוריאלי. 'צומת' של רפאל איתן פרשה עוד לפני כן מסיבה בלתי אידיאולוגית בעליל - כי הליכוד החליט להתנגד להצעת החוק לבחירה ישירה לראשות הממשלה שבו תמכה צומת. והליכוד בראשות שמיר החליט בעצמו להקדים את הבחירות, למרות שעדיין נשאר לו רוב בכנסת, הגם שרוב זעום, כי כך לא ניתן להמשיך.

בימין היו משוכנעים שהם 'יקחו את הבחירות בהליכה'. אני זוכר שיחה שקיימתי עם גנדי הי"ד, אחרי שהצביע על הקדמת הבחירות, 'כדי להציל את ארץ ישראל'. שאלתי אותו איך בדיוק הקדמת הבחירות 'תציל את ארץ ישראל'? גנדי השיב: "עכשיו, בגלל הבחירות, שיחות מדריד נפסקות. שמיר לא ימשיך לקדם את התהליך. אח"כ יהיה משא ומתן קואליציוני, תקום ממשלה ימנית יותר, ובינתיים כל התהליך של שיחות מדריד ייעצר – הצלתי את ארץ ישראל".

המציאות מהר מאד טפחה על פניו. הליכוד איבד את השלטון, רבין נבחר בהמרצת מרצ, הלך לאוסלו וליאסר ערפאת, וההמשך ידוע.

אני שוב ממליץ לחברי הטובים בימין, שמתייחסים לאפשרות של בחירות חמישיות בקלות דעת: אל תהיו בטוחים בתוצאות הבחירות. אף אחד לא מבטיח לכם שלאחריהם לא תקום ממשלת שמאל מלא-מלא, עם יאיר לפיד ראש הממשלה, יאיר גולן שר הביטחון, ניצן הורוביץ שר החוץ ואיבתיסאם מרעאנה שרת החינוך. נראה לי שהשבוע קיבלנו לכך קדימון, בהצבעה על הוועדה המסדרת בכנסת.

מי שיכול להציל את המצב עדיין, הוא נשיא המדינה. אם להסתמך על שברי מידע ששמעתי מכיוון משכן הנשיא, אחרי שנתניהו יחזיר לו את המנדט, ריבלין מתכוון לנצל את סמכותו ולפתוח בסבב התייעצויות נוסף עם הסיעות השונות. כדאי לשים לב שגם בליכוד כבר נשמעו השבוע משפטים כמו 'יש חיים אחרי ביבי', ו'צריכים למצוא חלופה, למקרה שביבי יעזוב'. גם שם מתחילים להפנים שממשלת ימין מלא-מלא יציבה ולאורך זמן עם ראש ממשלה אחר מהליכוד היא הפתרון הכי נכון לצאת מהמשבר הפוליטי המתמשך.

תגובות