עתיד הטניס הישראלי

דניאל צוקרמן זכה השבוע באליפות ישראל בטניס. האם הוא יהיה היורש של דודי סלע?

  • פורסם 03/01/20
  • 12:00
  • עודכן 10/02/21
התקווה הבאה?
צילום: pixabay

דניאל צוקרמן, רק בן 24 וכבר אלוף ישראל בטניס, שנה שנייה ברציפות. על הדרך הוא גם מיצב את עצמו כעתיד הטניס הישראלי, אחרי עידן דודי סלע. בזמן שאתם קוראים את הכתבה, צוקרמן כבר חזר לקולג' שלו באוניברסיטת  USC בקליפורניה, שם הוא ממשיך בלימודיו, ושם הוא גם מדורג ראשון במכללות ארה"ב. בראיון ל'מצב הרוח' מספר צוקרמן על התחושות אחר הזכייה, על הטניס בישראל בכלל, ועל משחקי הטניס בשבת: "בתחרויות מנסים ללכת לקראת שומרי השבת".

שנתיים ברציפות

ביום ראשון האחרון זכה צוקרמן בגמר אליפות ישראל בטניס לאחר שניצח 6:4 ו-7:6 את אור רם-הראל. הוא הנציג הראשון של האוניברסיטה שלו שמגיע לפסגת דירוג המכללות בטניס מאז 2012 לאחר עונה אינטנסיבית שכללה גם 12 ניצחונות רצופים. מבין הצעירים בטניס, קם דור חדש שינסה לקחת את מקומו של דודי סלע: עידן לשם, איגור סמילנסקי, ישי עוליאל ובן פתאל. אבל כרגע זו שעתו של דניאל צוקרמן, מקום 856 בעולם.

"הזכייה הייתה מאוד מרגשת", אומר צוקרמן ל'מצב הרוח'  לאחר זכייתו באליפות ישראל בטניס. "גם שנה שעברה זכיתי וזה בהחלט הישג מאוד מרשים מבחינתי. אני שמח מאוד. זה הישג מדהים בקריירה שלי עד עכשיו". המגזר הדתי לא נהר לאליפות ישראל בטניס ברעננה, אולי בגלל הסטיגמה שנוצרה ולפיה  המשחקים מתנהלים בשבת. למעשה,  היו משחקי מוקדמות בשבת, אבל לא בהגרלה הראשית. "אם יש שחקנים שומרי שבת, אז מתחשבים בהם, והם לא ישחקו בשבת", אמר לי השבוע דובר איגוד הטניס לידור גולדברג. על אליפות ישראל הוסיף: "כל המשחקים ביום חול, והגמרים תמיד ביום שישי. כשדחינו הפעם את הגמרים בגלל הגשם, דחינו ליום ראשון ולא לשבת".

בענפי ספורט אחרים החלו מחאות על משחקים בשבת, אבל בטניס ישנן תחרויות בינלאומיות בסופי שבוע ולשחקנים כרגע אין ברירה: "בבית הספר כל המשחקים היו בסופי שבוע, כי יש בעיה של לימודים", אומר צוקרמן, "אבל אני לא מכיר שיש בעיות בכל הקשור לשבת בישראל, ואני יודע שבתחרויות מנסים ללכת לקראת אנשים שומרי שבת שלא יתחרו בשבת".

בגיל 24 אפשר לפרוץ?

 "כן, אני אחרי הכל חוזר להתחרות אחרי אליפות ישראל ואני לא מפסיק להתחרות בקולג'. בכל הקולג'ים זו תחרות ברמה הכי גבוהה שיש. יש שם שחקנים מאוד טובים, ואני מתכוון להמשיך להתחרות גם אחרי הקולג'".

התקציב לא מספיק

היציאה למכללות בארה"ב היא הדרך היחידה להצליח בטניס בישראל?

 "ממש לא היחידה, אבל לי היא יותר התאימה, מבחינת פתיחת דלתות ללימודים אחרי הטניס, וגם מבחינת אמצעים: יש הרבה יותר כסף בארה"ב מאשר בישראל, והם משקיעים בשחקנים מבחינת מחבטים וכל הסידורים הרפואיים והפיזיולוגיים, עד הדברים הכי קטנים, והכול בחינם".

צוקרמן משווה את המצב בארה"ב לישראל, ואומר שאחרי הכול, ישראל עדיין איננה בסדר גודל של הגדולות בטניס: "אין תקציב באיגוד כמו שיש בצרפת וארה"ב, והמדינות העשירות שמשקיעות בשחקנים שלהן הרבה יותר ממה שאפשר בארץ". פיינליסט אליפות ישראל בטניס, אור רם-הראל, לעומתו, תקף את התקציב של איגוד הטניס: "אם אתה לא כמו דודי סלע בטופ מאה הראשונים בעולם, אז אתה לא שחקן. זה לא עובד ככה. המנטליות חייבת להשתנות. לא כל אחד יכול ללכת למדינה זרה ולהתאמן שם ולהיות בודד". צוקרמן, לעומתו, יותר מרוכך: "אני בטוח שבאיגוד מנסים את המקסימום שאפשר עם התקציב שיש להם. זה פשוט לא בסדר גודל של שאר המדינות".

אלוף ישראל בטניס הטרי התחיל לשחק בגיל 6, אחרי שההורים שלו רשמו אותו לכמה שיעורי ספורט: שחייה, כדורגל, טניס וכדורסל: "אבל טניס יותר משך אותי, זה בא אליי, וממש מפה לשם המשכתי את זה". התחביב הפך למקצוע ולאחר אימונים אינטנסיביים ומעבר בגיל 18 להתאמן תחת אגדת הטניס עמוס מנסדורף, הגיעה הקפיצה העיקרית שלו. כרגע יש לפניו עוד הרבה תחרויות בקולג'. במרץ הקרוב הוא יטוס עם הנבחרת לטורקיה בגביע דיוויס, ועוד תחרויות בינלאומיות בקיץ.

מה היתרון שלך על אחרים? טופ מאה בשנתיים הקרובות? 

 "אין לי יתרון פיזי, כמו גובה, אבל אני תמיד עובד קשה מאוד עם המאמנים שלי ועם השחקנים שאני מתאמן איתם, ומפה לשם זה הצליח להתקדם קדימה, והשתפרתי מאוד, וככה אני עובד. אני לא מרגיש שיש בי איזשהו משהו מיוחד שלמישהו אין. טופ מאה לא בשנתיים הקרובות, כי יש לי עוד שנה וחצי בקולג', אבל אני רואה את עצמי לאחר הקולג' כן מגיע לטופ מאה".

תגובות