נא להכיר: זהו ראש הממשלה הבא

בנאום מזעזע בכנס הפורום הגלובלי למאבק באנטישמיות, לפיד הפך את האנטישמיות למונח המתאר בעצם כל דבר רע בתולדות האנושות

  • פורסם 02/11/21
  • 17:52
  • עודכן 02/11/21
רה"מ החליפי יאיר לפיד
צילום: קובי גדעון, לע"מ

התקציב אמנם עוד לא עבר, אולם הרוב המכריע של השחקנים במערכת הפוליטית ופרשניה מעריכים שהתקציב יעבור. עם העברת התקציב, הולכים וגדלים הסיכויים שראש הממשלה החליפי יאיר לפיד יגיע ליעדו ויהפוך לראש הממשלה בעוד פחות משנתיים.

אחת ההבטחות מני רבות של בנט שהופרו הייתה, כזכור, שלפיד לא יהיה ראש ממשלה. הגיע הזמן להפנות את תשומת הלב לראש הממשלה החליפי והעתידי.

נתחיל בנאום האימים שלו במרץ 2020, בתחילת מגפת הקורונה. בקול דרמטי פנה לאזרחי ישראל והכריז: "אתם כבר לא חיים בדמוקרטיה". הסגר הראשון שהוטל תואר במפורט כמהלך אנטי דמוקרטי שבו נסגרים בתי המשפט, הכנסת וכיוצא באלה מוסדות שלטון. "תשאלו את עצמכם", הפחיד אותנו לפיד בסיכום נאומו שבה כינה את מדינת ישראל כ"לא דמוקרטיה": "באיזה מדינות ממשלה לא נבחרת מודיעה לאזרחים שאסור להם לצאת מהבית". וכל זאת בסגר הראשון. מהלך שנעשה בסופו של דבר בכל העולם נגד התפשטות המגפה הפך בלשונו של לפיד לעוד יללה במסגרת להקת "הדמוקרטיה בסכנה".

נאום אימים נוסף שלו היה זה של "לא יהיו חיסונים". בנאום מפורט הבהיר לפיד שאזרחי ישראל ימתינו לחיסונים שהובטחו על ידי נתניהו, אך הם לא יגיעו. מדוע? מכיוון שעשרות מדינות הקדימו אותנו, התקשרו וסגרו עם פייזר לפני מדינת ישראל, ולכן בינואר 2021 לא יהיו חיסונים ובכלל לא יהיו חיסונים בשנה זו. הנחרצות שלו בנאומים יכולה להתחרות רק בגודל הטעויות והשגיאות. כולנו כמובן שוגים, אלא שכאן מדובר באחד מראשי האופוזיציה שצריך לגלות אחריות בשעת משבר.

אבל כשהפך לראש הממשלה החליפי והעתידי עם תחילת הגל הרביעי, אפילו לא טרח להשתתף בקבינט הקורונה.

דוגמה אחרת יכולה לסמל את רוחב ועומק תפיסותיו ההיסטוריות. בנאום מזעזע בכנס הפורום הגלובלי למאבק באנטישמיות, לפיד הפך את האנטישמיות למונח המתאר בעצם כל דבר רע בתולדות האנושות. סוחרי עבדים שזרקו עבדים מהספינות, בני ההוטו שטבחו בבני הטוטסי, הקנאים המוסלמים שהורגים מוסלמים אחרים, אנשים שהורגים להט"בים; ולסיכום "האנטישמים הם כל מי שרודף אנשים לא בגלל מה שהם עשו אלא בגלל מה שהם". וזה, קשה להאמין, נפתח בהצהרה ש"הגיע הזמן לספר את הסיפור הנכון על האנטישמים... אנטישמים לא היו רק בגטו בודפשט".

לאחרונה, איילת שקד תיארה כפיגועים את מה שעשה יאיר לפיד ישירות במסעותיו כשר החוץ. ירון אברהם מחדשות 12 הסביר שמדובר במדיניות האין הפתעות שהובנה כך בארה"ב; בפרשת הקונסוליה האמריקאית בירושלים שגם היא לא הובנה נכון על ידי האמריקאים; והמסר המוטעה למלך ירדן בנוגע למקום רגיש כמו הר הבית.

ואלו היו רק מספר דוגמאות של מי שעתיד להיות ראש ממשלת ישראל.

תגובות