כבר לא שומרי החומות

כאשר לביטול מצעד הדגלים נוסף ביטול הניווטים בגבעות גורל, מתעוררות מחשבות נוגות אודות הגורל המצפה לריבונות והמשילות של מדינת ישראל

  • פורסם 10/06/21
  • 15:26
  • עודכן 10/06/21
שוטרי מג"ב סמוך לשער שכם בזמן מבצע 'שומר החומות'
צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

לכל אדם יש בעברו חוויות בעוצמות שונות שנחרטו בזיכרון והפכו חלק ממנו, מזהותו. מילים ומונחים מסוימים מעוררים את זיכרונות העבר, מה שקרה לי לאחרונה בתדירות גבוהה, דווקא בהקשר של אובדן המשילות והריבונות.

'שומר החומות' עבורי הוא לא רק שמו של המבצע האחרון בעזה, ולא רק שיר מפורסם מסוף שנות השבעים, שככל הנראה היה ההשראה לקביעת שם המבצע.

בשנים בהן הפך השיר למפורסם, נשלחתי כמפקד בקורס קצינים עם פלוגת צוערים לתגבר את השמירה בירושלים העתיקה. התדריך עמד להיערך בקישלה, תחנת המשטרה המפורסמת הצמודה לשער יפו. הצוערים הכינו לנו, המפקדים, הפתעה. כשהתקרבתי למקום התדריך הופעלו הרמקולים של התחנה בעוצמה ומילות השיר 'שומר החומות' התנגנו בקול. המילים היו תיאור ממשי, שלא לומר תדריך מעשי, לפני הפיזור לעמדות השמירה. למיטב זכרוני, השמעת השיר ברמקולים לא נחשבה להתרסה כלפי תושבי הרובע הארמני או לבעלי העסקים באזור שער יפו.

צילום: דוברות המשטרה

ההחלטה בתחילת השבוע על ביטול מצעד הדגלים הזכירה לי כמה מעט שומרים נדרשו כדי לשמור על החומות אז, לפני מעט יותר מ-40 שנה, וכמה הרבה נדרשים כיום. אינני בקי בסדרי הכוחות, אבל הוספנו מאז פי כמה וכמה שומרים ואנחנו הרבה יותר מבוהלים, מפוחדים ובעיקר מבטלים.

* * *

והביטולים לא מסתיימים כאן. שומר החומות התערבב אצלי השבוע עם גבעות גורל הדרומיות ליד באר שבע. מי לא עבר קורסים פיקודיים ולא מכיר את ניווטי גבעות גורל? גבעות גורל הפכו במהלך השנים למעין טקס חניכה של ניווטים. אתה לא באמת ניווטת, אם לא היית בגבעות גורל ליד באר שבע. בימי קורס הקצינים שלי, ולאחר מכן בקורסים שהעברתי כקצין, עדיין קיימו ניווטי בדד. היו הרבה שיקולי בטיחות בעיצוב מתכונת הניווטים. הבדואים והפחד מהם בוודאי לא זכורים לי כשיקול.

באר שבע (ארכיון)
באר שבע (ארכיון)
צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ

אני מדמיין לרגע מה היו התגובות אם הייתי מנבא אז שבעוד 40 שנה יבוטלו הניווטים בגבעות גורל לחלוטין. לא ניווטי בדד או ניווטי הזוגות. ולא בגלל אתגרי הבטיחות הקשורים להליכה בשטח קשה. הם יבוטלו בכלל, מחשש לביטחון החיילים בגלל האיום מהבדואים.

* * *

והכל נקשר זה בזה. בירושלים העתיקה כבר מזמן לא מספיקה פלוגת צוערים יחידה שתצטרף לפלוגת מג"ב. הרבה יותר מזה לא מספיקים, ומצעד הדגלים מבוטל. ובשכונה של המזרח התיכון אין ואקום. את החולשה שלנו מריחים מרחוק. מיד לאחר ההודעה על ביטול המצעד, הרשתות הפלשתיניות קראו למצעד פלשתיני חליפי, עוד מונח שהפציע במחוזותינו. וכאשר לביטול מצעד הדגלים נוסף ביטול הניווטים בגבעות גורל, מתעוררות מחשבות נוגות אודות הגורל המצפה לכל סוגיות הריבונות והמשילות של מדינת ישראל.

תגובות