הקול האדיש יכריע את הבחירות

  • פורסם 03/08/22
  • 17:36
  • עודכן 03/08/22
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

מאז הקדמת הבחירות, מראים הסקרים בעקביות וללא יוצא מן הכלל על תוצאות הנעות סביב תיקו פוליטי בין הגושים. בהקשר זה אין לטעות גם בדיווחים על יתרון לכאורה של 61 או אפילו 62 לטובת גוש מסוים. בפועל, מדובר בתוצאה שהיא סביב התיקו הפוליטי בגלל קיומה של טעות דגימה בכל הסקרים הנערכים.

אחוז ההשתתפות בבחירות הוא תמיד חשוב, אולם במצבים של תיקו פוליטי מדובר בסוגיה קיומית לניצחון או להפסד. 

אוכלוסיות שונות יוצאות להצביע באחוזים שונים מאוד זו מזו. כך, לדוגמה, ידוע בעולם שאוכלוסיות ממעמד כלכלי-חברתי נמוך מצביעות באחוזים נמוכים יותר מאשר אוכלוסיות ממעמד כלכלי-חברתי גבוה. בתוך כך, השכלה נמצאה כמנבא הטוב ביותר להשתתפות או אי-השתתפות בהצבעה.

אולם, לכל קבוצה מוגדרת יש תכונות ואפיונים ייחודיים בכל הנוגע לדפוסי השתתפות. לדוגמה, התנודות החריפות ביותר בהשתתפות בישראל זוהו בקרב הערבים. הכלל בשנים האחרונות די פשוט: במקרה של פיצול בין המפלגות, אחוזי ההשתתפות צונחים, ולהיפך: במקרה של אחדות תחת רשימה משותפת, אחוזי ההשתתפות עולים משמעותית.

טבלת
טבלת

יש לשים לב למה שאירע במעוזי הרשימה המשותפת. בעוד שבשנת 2020 זוהו שם כ-66% השתתפות, בשנת 2021 הם צנחו דרמטית לכ-45% בלבד. קרוב לשליש מערביי ישראל שיצאו להצביע ב-2020 העדיפו שלא להגיע לקלפיות ב-2021.

מעניין לשבור כמה דימויים לגבי נושא ההשתתפות. כולם יודעים שהחרדים יוצאים להצביע בהמוניהם לפי הנחיות הרבנים. אולם הנתונים מצביעים על כך שהמגמות הכלליות מתגלות גם אצלם. הנה, כשאחוזי ההשתתפות ירדו בכל הארץ, הם ירדו במעט יותר מ-3%  בריכוזים החרדיים החזקים. הם עדיין גבוהים בהרבה מהממוצע אבל גם חרדים יכולים שלא להצביע.

ואם היה לנו דימוי שהחרדים הם עם אחוזי ההשתתפות הגבוהים ביותר (כ-76%), מתברר שזה לא נכון. הדתיים הלאומיים הם שיוצאים להצביע באחוזים הגבוהים ביותר בישראל (כ-77%). הפער הנמוך מטעה כי בקלפיות הדתיות הלאומיות חסרים כל החיילים המצביעים בצבא, מה שכמעט ולא קיים בקלפיות יהדות התורה.

באוכלוסייה היהודית, בלטו מעוזי הליכוד החזקים בירידה בהשתתפות. בעוד שבשנת 2020 יצאו במעוזים אלה מעט יותר מ-66%, הם צנחו למעט פחות מ-62%, ירידה של קרוב ל-5% בהשתתפות. עבור מפלגה גדולה כמו הליכוד מדובר בירידה משמעותית ביותר. לעומת זאת, במעוזי כחול לבן הייתה ירידה קטנה מאוד של מעט יותר מ-1%.

בהקשר זה נראה, שהליכוד הפסיד את הבחירות הקודמות בעיקר באחוזי ההשתתפות. בעוד שבמעוזי הליכוד יצאו להצביע כ-62%, יצאו להצביע במעוזי כחול-לבן ויש עתיד  כ-71%. קשה מאוד לנצח את הבחירות כשהפער בהשתתפות בינך לבין היריבות המרכזיות הוא 9%! צמצום הפער הזה (שכבר הצליח לדוגמה ב-2015) הוא המשימה הקריטית ביותר של הליכוד בבחירות הקרובות.

תגובות