בין ממשלת פינוי לממשלת שינוי

עבור השמאל לא מדובר בממשלת 'שינוי' אלא בממשלת 'פינוי' - פינוי נתניהו מבלפור, זוהי התכלית היחידה והבלעדית. הצורך ב'שינוי' כביכול הוא תירוץ בלבד

  • פורסם 03/06/21
  • 11:04
  • עודכן 03/06/21
מפגינה מחוץ לביתו של בנט
צילום: אבשלום ששוני, פלאש 90

הטור הזה נכתב כשמשקולות כבדות מונחות על ידי. המשקולות הללו מורכבות מהקושי לצאת בפומבי ולהתנגד למהלך של מפלגה ואנשים בהם תמכתי במשך כל השנים ושברשימתה שובצתי בבחירות האחרונות. לו הייתה מתקיימת הצבעה בשאלה האם להשתתף בהקמת ממשלה עם המרכז, השמאל ורע"ם, הייתי מתנגד.

שתי נקודות מהותיות נוגעות לתִפקוד הממשלה המיועדת לקום כשותפות עם רע"ם והשמאל. סוגיית ערביי ישראל מחייבת השקעות וטיפול משמעותי ומקיף. אולם התהליך לא יכול להתחיל רק כי נוצר צורך ברע"ם לרוב קואליציוני. הטיעון בדבר שותפות לגיטימית כביכול 'רק בנושאים אזרחיים', הוא הכשרת חציית קו אדום בעל השלכות נרחבות. בפרעות תשפ"א הפורעים לא זעקו סיסמאות 'אזרחיות'. הם חזרו על השקר 'אל-אקצא בסכנה' ואל הקריאה לפדות את פלשתין, פלשתין שבין הירדן לים, בדם ואש. 

עם כל הכבוד לביקור המתוקשר בבית כנסת שרוף לאחר שריפתו, מה שנדרש הם צעדי ריבונות שימנעו את שריפתו. בממשלה כזאת, מבצעי חוק וסדר קטנים ומבצעי ריבונות גדולים יוכלו להתבצע, אם בכלל, רק לפי דרישות 'התחשבות', 'הבנה', 'הכלה' וכיוצא באלה מילים מכובסות של רע"ם ונציגי השמאל הרדיקלי. קריטית הרבה יותר היא 'הכשרה' של רע"ם ושאר המפלגות הערביות לעתיד, בקואליציות של השמאל. מכאן ואילך תמיד תוצמד להכשרה הזאת הטענה רבת המשקל "אפילו ימינה הכשירה אותם".

הטור הזה נכתב כשמשקולות כבדות מונחות על ידי, המורכבות מהקושי לצאת בפומבי ולהתנגד למהלך של מפלגה בה שובצתי בבחירות האחרונות. לו הייתה מתקיימת הצבעה על הקמת ממשלה עם המרכז, השמאל ורע"ם, הייתי מתנגד

עבור השמאל לא מדובר בממשלת 'שינוי', עוד מילה מכובסת, אלא בממשלת 'פינוי', פינוי נתניהו מבלפור. זוהי התכלית היחידה, הבלעדית. הצורך ב'שינוי' כביכול הוא תירוץ בלבד. 

תומכי המהלך מצביעים על זכות הווטו לנציגי הימין שימנעו מדיניות לא רצויה. יש לזכור שלנציגי השמאל יש תמיד אפשרויות פעולה והשפעה נרחבות בהרבה מאשר לימין. להם היה ויהיה גיבוי אוטומטי של פקידי המינהל הציבורי, אמצעי התקשורת ומערכות האכיפה והמשפט, בין היתר בגלל רפיסות ארוכת שנים של הימין שאכן לא יודע לשלוט.

עוד נזכור שחלקים מהשמאל השותפים בממשלה, עברו תהליך רדיקליזציה משמעותי. תזכורת לכך ניתנה בהצהרת מרצ על בית הדין בהאג. אמירותיו הבוטות של יאיר גולן על שותפיו החדשים יכולות למלא ספר. במובנים מסויימים זוהי שותפות עם הרדיקלים שבין מפגיני בלפור ועם חלק מהארגונים הפועלים נגד מדיניות ישראל. ממשלת אחדות לא עושים עם מפלגת שנאת חרדים כמו ליברמן שישלוט במשרד האוצר, או עם שמאל רדיקלי הטוען לסימטריה בפרעות תשפ"א.

הטיעון המרכזי בדבר הצורך למנוע בחירות חמישיות אכן חשוב. אולם במבנה קואליציוני כזה, ספק רב אם אכן יימנעו הבחירות החמישיות. סביר לא פחות שבחירות חמישיות יגיעו בכל מקרה לאחר זמן קצר. אני מקווה מאוד בכל ליבי שכל ההערכות לעיל יתבדו. הלוואי.

תגובות