מצב אישי

מצב אישי: הרב בני נכטיילר

בן 58. מתגורר בפדואל. נשוי להילה, אב לעשרה וסבא לנכדים. מנכ"ל עמותת בת עמי

איך הכל התחיל?

נולדתי וגדלתי בפתח תקווה. בן זקונים להורים שניצלו מהשואה והקימו משפחה לתפארת. אבי היה פועל ייצור בתעשייה הצבאית ואימי סייעת לגננת. הורי השקיעו את כל כספם ומאמצם בחינוך שלושת הילדים. בילדותי סניף בני עקיבא מלאבס היה ציר משמעותי בחיי. אחרי לימודים בישיבה התיכונית בנחלים, הגעתי לישיבת ההסדר בגולן וגרנו שם יותר מעשור. לאחר כמה שנים כראש ישיבה תיכונית 'פרחי אהרון' בקרית שמואל, ניהלתי את ישיבת בנ"ע ברעננה ובהמשך שימשתי כמזכ"ל תנועת בני עקיבא, מנכ"ל רשת ישיבות ואולפנות בני עקיבא וכיום מנכ"ל עמותת השירות לאומי הגדולה 'בת 'עמי'- אמונה אלומה.

זיכרון ילדות משמעותי

למדתי בישיבה התיכונית בנחלים. בכיתה ז' החליט המחנך שלי לפתוח בפרויקט חדש שנקרא 'בימת התלמיד'. הוא בחר בי להיות הראשון שמעביר שיעור במשנה לכמעט 200 תלמידים שכונסו יחד. באולם נכח ראש הישיבה הרב פליקס וגם אבא שלי, שההתרגשות שלו מהשיעור שהעברתי מלווה אותי עד היום. 

טביעת אצבע

זכיתי לשמש כמזכ"ל תנועת הנוער בני עקיבא. אז גם יצרתי, יחד עם שותפים לדרך, את האמירה 'תנועה של עם'. זה לא רק סלוגן, אלא תפיסה שהוטמעה והונחלה בתנועה והובילה שינויים רבים ומהפכה שרלוונטית גם כיום. 

הפעם הראשונה בה הבנת במה תרצה לעסוק

בתקופת הלימודים בישיבת ההסדר עסקתי רבות בהדרכה בסמינריונים. מורי ורבי הרב יהושע ויצמן שליט"א, כיום ראש ישיבת מעלות ואז ראש הכולל בישיבת הגולן, חיזק אצלנו מאוד את תחושת השליחות ואת הצורך החשוב להצמיח מחנכים מתוך הציונות הדתית. כיום אפשר לראות את פירות המהפכה שכל בני הדור שלי, רובם למדו אצל מחנכים חרדים, שותפים לה.  

כוס קפה

עם אחי היקר ישראל נכטיילר ז"ל. שרוליק היה איש חינוך בנשמתו ומורה לשל"ח אגדי, עם תלמידים רבים שעליהם השפיע ואהבו אותו ממש. הוא נפטר מוקדם מדי והשיחות מלאות ההומור איתו חסרות לי מאוד. 

לילה

אני ללא ספק איש של לילה ואוהב לקרוא וללמוד וגם לצפות בתכני דוקו בסיומו של יום. המציאות האנושית כמובן מחייבת לקום מוקדם, לתוך בקרים עמוסים ומלאי אתגרים, אבל אני מנסה להנות כמה שאפשר מהשעות המאוחרות.

השבת שלי

המצאה גאונית. אחרי שבוע מלא במשימות חשובות, מגיעים הילדים יחד עם הנכדים ומוסיפים המון אור ושמחה. אני מחכה בעיקר לארוחות השבת הארוכות סביב השולחן ולרגעים קטנים ומאושרים עם בני המשפחה. 

תכניות לעתיד

אחד האתגרים הגדולים שלנו בבת עמי הוא הרחבת אפשרויות השירות הקיימות נכון לעכשיו. אנחנו מעוניינים להרחיב את המגוון הקיים ושואפים לקדם עוד יותר את השירות הלאומי. לכן אנחנו בעיצומן של פיתוח תכניות ליווי נוספות שיאפשרו למתנדבים והמתנדבות לשרת שירות משמעותי,  וגם יעניקו כלים שיעזרו להם לצלוח את אתגרי השעה, לסייע בהתמודדויות השונות ובכך להיות אנשים בוגרים ומשמעותיים לחברה הישראלית.

פלייליסט

רק לאחרונה התקנתי על הנייד שלי את אפליקציית הספוטיפיי. עכשיו קל לי יותר להאזין לאמיר דדון ושולי רנד, ישי ריבו וחנן בן ארי. 

מה היית, לו בחרת מקצוע אחר?

אני כבר שנים עוסק בניהול ארגונים חינוכיים, אבל בעבר עסקתי בחינוך והוראה ממש - כראש ישיבה תיכונית ועוד לפני כן מחנך כיתה. אני מאמין שזה היה המסלול האלטרנטיבי, בעולם מקביל. 

נפש בריאה בגוף בריא

אני מקפיד לשחות בקיץ כמעט בכל יום, ומשתדל שלא לפספס יותר מדי ימי שחייה בחורף. השקט שבתוך המים מאפשר לי להתנתק ולהירגע ולפעמים גם מייצר רעיונות חדשים.

מה מעסיק אותך בימים אלה?

עמותת 'בת עמי' עוסקת בימים רגילים בגיוס ושיבוץ מתנדבים ומתנדבות למגוון תפקידים בשירות הלאומי, וכעת אנחנו גם עסוקים בהכנות להוצאת מסע לפולין. אני כאמור דור שני לניצולי שואה והמסע קרוב לליבי. לצערי הגלים השונים של מגפת הקורונה גרמו לדחיות של נסיעת המשלחת שלנו ואנחנו מקווים שכבר בקיץ הקרוב נוכל לטוס שוב ולקיים את הפעילות החשובה כל כך. 

תגובות