ברנז'ה

מצב אישי: שושי שפיגל

בת 46 נשואה + 4, מתגוררת בכפר הרוא"ה, מפקחת ארצית על החינוך החברתי קהילתי מינהל חברה ונוער וחמ"ד במשרד החינוך. אחראית על הרכזים החברתיים קהילתיים בבתי הספר. נבחרה לועד חינוך ע"י שרת החינוך

איך הכל התחיל

נולדתי בשכונת ארמון הנציב בירושלים. שכונה חדשה בקו התפר שנוסדה בימים שאחרי מלחמת ששת הימים. אמא רותי עבדה בחברה הממשלתית למדליות ומטבעות וכל מטבע חדש במדינה שהיה יוצא היינו רואים ראשונים. אבא אהרון עבד בסוכנות היהודית ותמיד הצטרפתי אליו למכביה ולקונגרס הציוני. גדלתי יחד עם שלושה אחים איציק, מוריה ורפי לאחר מכן עברנו לגילה. מגיל צעיר אהבתי מאוד פעילות חברתית בתנועה בבני עקיבא ואח"כ בצופיים הדתיים. השתתפתי בחוג "סופרים צעירים" בבית העם 'מנורה', שם הפגישו אותנו עם מיטב הסופרים וכתבתי סיפורים. כיום גרה לצד חמי וחמותי היקרים אליעזר ורבקה עם הסיוע שלהם בגידול הילדים והאהבה הנתינה.

זיכרון ילדות משמעותי

כל שבת אחרי הקידוש בורקס ותפוחי אדמה. אבא שלנו לוקח אותנו למה שהיה לפני הטיילת בארמון הנציב תצפית משכנות שאננים מקלפים קלמטינה ומשקיפים על כל העיר הקסומה הזאת.

הפעם הראשונה בה הבנת במה תרצה לעסוק

בתיכון הייתי במועצת תלמידים ובמועצת הנוער בעיר ירושלים אהבתי מאוד את העשייה החברתית ושנוער משפיע על נוער. הצופן הסודי של החינוך הבלתי פורמאלי. שרתתי כמורה חיילת בחברה להגנת הטבע בנתיבות ופגשתי חלוצים של ממש עם לב גדול. החוויה של ללכת בשבילי הארץ היפה שלנו עם תיק גדול ושקית לנקות את האשפה וחבורת ילדים שמחה וצוהלת.

דמות שהשפיעה עליך במיוחד

סבתא שלי שושנה ילידת קובה שאני נושאת את שמה תבדל"א. אשה חרוצה שעבדה כמעט כל החיים בטיפול בילדים כדי לקנות צמר ולסרוג, לקנות ממתקים לנכדים ולתפור רקמות של אומנות ספרדית. אשה כחולת עיניים עם שמחת חיים ששרה בלאדינו. בכל השמחות המשפחתיות הייתה תמיד אומרת: "כל עוד השמש זורחת צריך לחייך". גם סבתא ויקטוריה מזרחי ז"ל ילידת חלאב עם מטבח קטן בנחלאות וסירים של מג'דרה וקובה.

עם איזו דמות היית רוצה לשבת לכוס קפה?

רחה פריאר סופרת משוררת ופעילה ציונית מעשית מייסדת עליית הנוער ב- 1932 בברלין. התעצמותה של התנועה הנאצית הייתה מבחינתה "מציאות הדוחפת את האדם אל שורשיו" ופעלה להעלות את בני הנוער מגרמניה לארץ ולבנות אותה בחקלאות והתיישבות. כלת פרס ישראל למפעל חיים. ידעה לקרוא את מפת ההיסטוריה.

על איזה טקס אישי או אמונה תפלה לא תוותרי?

אבא שלי מאוד אוהב את המגן דוד זה עובר בדורות במשפחת ליאון הוא בונה מעץ ומחלק לאנשים. אצלנו במשפחה הסמל הזה נמצא בהזמנות לאירועים ואני אומרת לילדים שלי שכשקשה להם שידמיינו מגן דוד.

אילו מוזיקאים מרכיבים את הפלייליסט שלך?

האמת אין לי פלייליסט מובנה. הרדיו דולק אצלי במטבח כל היום וגם באוטו ויש משהו בשירים שמגיעים בהפתעה. לפני שבת שמה את בניה ברבי או מוסיקה של שירי שבת להיכנס לאווירה. בחודש אלול מאוד אוהבת את שירי הסליחות.

הספר הכי טוב שקראת

"המקום הנכון"/ד"ר קן רובינס - למה חשוב לעשות את מה שאוהבים "אם לא יינתנו לנו ההזדמנויות המתאימות ייתכן שלעולם לא נדע מה הנטיות הטבעיות שלנו ולאן הן יכולות להביא אותנו".

שבת בבוקר

הולכת לבית הכנסת המרכזי בכפר הרוא"ה. ואם מתגעגעת אז לבית אבא - לבית הכנסת הספרדי. לאחר מכן שיעור תורה מתחת לעץ ואח"כ קפה עם החברות שלי.

טביעת אצבע

הוצאתי את המשלחת הראשונה של סטודנטים לפולין דרך התאחדות הסטודנטים. אני מאמינה שחינוך בונה את החברה. 25 שנה במגוון תפקידים בחינוך החברתי קהילתי חמ"ד ומינהל חברה ונוער הם משפחה עבורי עם הרבה שותפים לדרך וכיום מובילה את הנושא ברמת מטה המשרד.

תגובות