ברנז'ה

מצב אישי: ח"כ דן אילוז

דן אילוז, 37, נשוי, מתגורר בירושלים. חבר כנסת, לשעבר מנהל ארגון ציוני אמריקה וחבר מועצת העיר בירושלים. בוגר ישיבת הכותל ויועץ חקיקה לשעבר של יריב לוין. עבד במשך כעשור בפורום קהלת עד לבחירתו לכנסת.

צילום: דני שם טוב, דוברות הכנסת

איך הכל התחיל

גדלתי בקנדה למשפחה מסורתית שהיגרה לשם ממרוקו. מגיל צעיר עסקתי בפעילות ציונית ובגיל 23, לאחר השלמת לימודיי במשפטים, עזבתי הכל - משפחה, חברים וקריירה מובטחת - כדי לעלות לארץ ולהגשים את החזון הציוני שלי. מאז, אני מקדיש את כל כולי למדינת ישראל.

ההורים שלי התנגדו בהתחלה לעלייתי, מתוך דאגה לעתידי, אך בעקבותיי גם הם עלו ארצה ומתגוררים בנתניה. מצאתי כאן גם את אהבת חיי, בת אל מלכה, אדריכלית בוגרת הטכניון שגם מלאת כישרונות בכל התחומים שהיא נוגעת בהם.

זיכרון ילדות משמעותי

הזיכרון הראשון שלי הוא זיכרון של ציפייה לעלות לארץ. הייתי בן 7. סבתא שלי נפטרה במונטריאול והחליטו לקבור אותה ליד סבא שלי שנקבר בירושלים. האחים החליטו שאבא שלי ייצג את המפשחה בקבורה, אך הוא רצה שאני אגיע איתו כי אני קרוי על שם אבא שלו. הכנתי תיקים, אספתי פתקים לשים בכותל, התרגשתי להגיע סוף סוף לארץ ישראל. בסוף, לא הגענו כי לא מצאנו כרטיסים מתאימים. סבא שלי נקבר בחיק המשפחה שהגיעה לארץ ממרוקו, ואני נשארתי רחוק מהארץ עם רגש עז של ציפייה יום אחד להגיע לארץ הקודש.

הפעם הראשונה בה הבנת במה תרצה לעסוק

ברגע שבו עליתי לארץ, החלטתי להקדיש את חיי למען מדינת ישראל. לקח לי זמן להבין שעשייה זו תהיה בפעילות ציבורית, ועוד יותר זמן להבין שאני אהיה נבחר ציבור. הניסיון וההצלחות שצברתי כחבר מועצת העיר בירושלים נתנו לי להבין שזו היא הדרך המתאימה עבורי.

עם איזו דמות היית רוצה לשבת לכוס קפה?

הרב יוסף משאש זצ"ל. יותר משהיותו תלמיד חכם - והוא היה תלמיד חכם עצום- הוא גם היה מנהיג קהילתי שידע לשמור מצד אחד על ערכיו, מבלי להתפשר, ומצד שני שמר על אחדות הקהילה שלו. אנחנו צריכים ללמוד ממנו איך לעשות זאת היום.

מהו לדעתך ההישג הכי גדול שלך?

עצם העובדה שאני חי בארץ ישראל אחרי 2000 שנות גלות. כל מה שהגיע אחר כך זה בונוס גדול.

איך נראית השבת שלך?

המון אוכל טוב שאני אוהב לבשל, הרבה מאוד חברים מסביב לשולחן שאספתי בימיי בביצה הירושלמית, וכמובן הרבה שירה ופיוטים. אין על שבת.

תוכניות לעתיד

יש המון עבודה לעשות מהכנסת, ואני פשוט רוצה להצליח לקדם מדיניות שתהפוך את מדינת ישראל לחזקה יותר במישור הכלכלי, המדיני והזהותי. אני לא בורח לשום מקום, רתום לעשייה לחלוטין.

אילו מוזיקאים מרכיבים את הפלייליסט שלך?

אני שומע מוזיקה מכל העולם, הרבה מוזיקה אנדלוסית, מזרח תיכונית, ערבית, טורקית, וגם אירופאית ואמריקאית. את כל הסגנונות האלו אני מוצא במוזיקה הישראלית וזה הדבר המדהים בה. מה שכור ההיתוך ניסה לשבור כשהוא בנה יהודי חדש שלא מחובר לשורשים שלו המוזיקה הישראלית בונה עם חיבור למגוון השורשים שיש בעם.

על איזו שאלה נמאס לך להשיב ומה התשובה עליה?

"בן כמה אתה דן? איך אפשר להיות חבר כנסת בגיל 18?" אז זהו. אני בן 37 כבר. ברוך ה' על הגנים הטובים.

כמנהל הפעילות של ארגון ציוני אמריקה בארץ, הארגון הציוני התיק ביותר בארצות הברית, קידמתי בוושינגטון תמיכה בהתיישבות ביהודה ושומרון, ויצרתי קשרים עמוקים עם חברי קונגרס שעד היום מהווים בסיס לפעילות הדיפלומטית שאני מוביל למען ההתיישבות.

מה היית אם לא היית חבר כנסת?

אחרי עלייתי לארץ, כשהחלטתי להקדיש את חיי לטובת הציבור, התלבטתי אם להיכנס לתחום החינוך או לפוליטיקה. אני רואה בתחום החינוך נושא כל כך חשוב ששקלתי להקדיש את חיי עבור הדור הבא. למזלם של הילדים בחרתי בפוליטיקה. כל אחד עם תחום התמחותו.

מה התחום שמעסיק אותך בכנסת?

שני הדגלים שמביאים אותי לכנסת הם ריבונות על יהודה ושומרון וקידום כלכלה חופשית. אני מאמין מאוד בזכותנו על ארצנו, אוהב כל גרגיר של ארץ ישראל וגם מאמין שלעם ישראל מגיע לחיות טוב יותר במדינה שלנו, עם כלכלה חזקה וחופשית ומחירים שפויים יותר.

תגובות