ברנז'ה

״יום לאהוב את עצמנו״: הסלבס מציינים את יום האישה

הדוגמנים, העיתונאיות וחברי הכנסת מציינים את יום האישה, צרפנו לכם כמה מן הפוסטים שכתבו. אביב אלוש: ״סבתא שלי לימדה אותי לראות בעין טובה״ • ריף נאמן: ״אל תפחדי ליזום, להתבטא ולהרגיש״ • ח״כ עודד פורר: ״נותרה עוד כברת דרך להשגת שוויון״

צילום: צילום מסך מתוך עמוד האינסטגרם של לירון וייצמן

ב-8 במארס מציינות מדינות רבות ברחבי העולם את יום האישה הבינלאומי. יום זה מתעסק בציון וקידום הישגיהן של הנשים, אך גם מתעסק בדיון ציבורי על מה שעוד אפשר לשנות ולקדם בנושא.

במדינת ישראל יש כיום שתי וועדות הנוגעות לקידום הנשים: הוועדה לקידום מעמד האישה וועדת המשנה למאבק בסחר בנשים וזנות. לאחרונה דנו בוועדה בהצעות חוק חשובות לאחר שני אירועי האלימות במשפחה: נסיון הרצח של שירה איסקוב על ידי בעלה ורצח דיאנה דדבייב על ידי בעלה.

קיבצנו לכם את הפוסטים שפרסמו המפורסמים הישראלים היום:

לירון ויצמן:

נתחיל במגישת האח הגדול לירון ווייצמן שכתבה כי יש עוד דרך ארוכה לעבור עד שנגיע לשוויון בין הנשים לגברים, אך יחד עם זאת מזכירה כי יש נשים מצליחות שמקיפות אותנו: ״אני לא אוהבת את יום האישה. אני לא אוהבת את היום הזה, כי הוא מהדהד לי כמה אנחנו לא באמת שוות. וכמה הדרך עוד ארוכה.
״אני לא אוהבת את היום הזה כי כל כך הרבה נשים שילמו בחייהן, ורבות אחרות עוד סובלות במעגל האלימות מדי יום. ונראה שאף אחד לא מתאמץ כדי לשים לזה סוף. אבל במציאות הקשוחה יש גם כמה סימנים לאופטימיות זהירה: אני אוהבת את היום הזה כי אני נזכרת בכל אותן נשים גדולות מהחיים שאני מעריצה, נשים מצליחות ואלופות שמקיפות אותי, ותומכות אחת בשניה. אבל עם כל האהבה, ממש כמו עם הצבא, אני מקווה שעד שהבנות שלי יהיו בנות 18, כבר לא נצטרך את יום האישה״.

אביב אלוש:

השחקן והדוגמן אביב אלוש (שעת נעילה, להיות איתה) כתב על סבתא מֶמֶה ז״ל ממנה למד ללראות את הטוב בכל דבר: ״הרבה נשים השפיעו עלי במהלך החיים שלי אם בדרך ההתנהלות וההתבוננות שלהן ואם בעצות החכמות שהייתי יונק מהן... אבל בעיקר בעיקר ביכולת ההכלה הנפשיפיזית שלהן בתוך מצבים מאוד מורכבים שאצלנו הגברים נדרש מאמץ הרבה הרבה יותר גדול וכמעט בלתי אפשרי ליישום.

״ואחת הנשים שאולי הכי השפיעו עלי היתה מֶמֶה (סבתא שלי ז"ל ) שתמיד לימדה אותנו לראות את הטוב בכל דבר בכל סיטואציה והמשפט שמתאר את זה אולי הכי טוב זה משפט שאני זוכר שכשהייתי ילד ממש קטן והייתי יושב אצלה ופתאום היה עובר אמבולנס שהיה מקפיץ ומבהיל היא תמיד היתה מחייכת ואומרת ״איזה יופי ברוך השם עוד ילד בדרך לעולם״״.

ח״כ עורר פורר:

יו״ר הוועדה לקידום מעמד האישה ח״כ עודד פורר (ישראל ביתנו) כתב בפייסבוק: ״אלו היו שמונה חודשים סוערים, מרתקים ומשמעותיים כיו״ר הוועדה לקידום מעמד האישה. נחשפתי לסיפורים קשים ולנשים ונערות עם עוצמות בלתי רגילות, שהצליחו לשבור תקרות זכוכית ולהתגבר על מצבים בלתי נתפסים. נחשפתי לחוליים של החברה הישראלית ובמקביל גם ליכולות המדהימות שלנו לבצע מהפכות תוך זמן קצר כשאנו משלבים ידיים ופועלים יחד״.

והוסיף: ״נותרה עוד כברת דרך ארוכה להשגת שוויון. אני בטוח שהעובדה שאחרי שנים ארוכות, סביב השולחן שעוסק בקידומן של נשים, ישבו נשים וגברים יחד, מתוך הבנה שקידום נשים הוא יעד של החברה הישראלית כולה ולא רק של נשים, תסייע ליצירת אנרגיה מחודשת ועצומה שתוביל ליצירת חברה שוויונית ומגוונת יותר שבה לכל איש ואישה יש את היכולת לחלום ואת ההזדמנות להגשים את החלומות״.

מעיין אדם:

העיתונאית והדובר לשעבר מעיין אדם כתבה על דימוי גוף. ״אנחנו נהנות מאתגרים, אנחנו צריכות להשיג בעצמנו את הדברים. ערובה לאושר - היא עמידה ביעדים״, כתבה. לאחרונה מציגה העיתונאית עמידה ביעדים ומשתפת את העוקבים בתהליכי גמילה מסיגריות, שמירה על כושר גופני והליך הקפאת ביציות איתם היא מתמודדת:

״לפעמים, להסתכל במראה זה סיוט. משתלטת עלייך פתאום איזו באסה ואת מתמלאת שיפוטיות. מה שמעניין בחוויה הזאת זה שהיא חלה על כולן. גם מי שנראת לכן הכי יפה ומושלמת, עומדת מול המראה ממורמרת.

״תחשבי על זה רגע, את עפה על עצמך רק כשמגיע לך, רק כשזו תוצאה של השקעה. את לא מעריכה דברים שקיבלת מבטן ולידה. אנחנו נהנות מאתגרים, אנחנו צריכות להשיג בעצמנו את הדברים. ערובה לאושר - היא עמידה ביעדים. אז אני לא "מאתגרת" אתכן היום, החיים אתגרו אתכן די. נדרשתן להמון, לפעמים ליותר מידי. אני מעדיפה להזכיר לכן את כל האתגרים שכבר צלחתן, את המהמורות ששרדתן, המלחמות שניצחתן, ואת כל הפסגות שכבשתן. זה לא מובן מאליו שהעזתן״.

 

אנה אהרונוב:

הרקדנית והמגישה אנה אהרונוב שנמצא בחודשים האחרונים להריונה, כתבה באינסטגרם כי במדינה בה נולדה, בברית המועצות, יום האישה היה חג אזרחי רשמי: ״נולדתי במקום בו 8 למרץ היה חג אזרחי רשמי, כלומר אף אחד לא עבד ולא היו לימודים בבתי ספר. אבא היה קונה לאמא ולנו, לי ולאחותי מתנות.

״נשים יקרות, יום האישה שמח. זה יום לאהוב את עצמינו, להיות שלמות, יום להינות, לשמוח, לחגוג נשיות. אנחנו כל כך הרבה דברים יפים״.

השר לבטחון פנים אמיר אוחנה

השר לבטחון הפנים אמיר אוחנה (הליכוד) ציין שתי נשים אותן הוא מעריך והוא עצמו מינה לתפקיד בכיר: עו״ד סיגל יעקבי, מ״מ מנכ״לית משרד המשפטים ורב גונדר קטי פרי, נציבת בתי הסוהר.

״דבר אחד אני חייב להגיד, והוא מהווה את תפיסת עולמי בכל הנוגע ל"פוליטיקת הזהויות" שאינני נמנה על חסידיה, בלשון המעטה: לא מיניתי אותן כי הן נשים, ולא מיניתי אותן למרות היותן נשים. מיניתי את שתיהן כי הן היו האדם הנכון והמתאים ביותר לתפקיד הבכיר ביותר בארגון שהן חלק ממנו״.

והוסיף: ״אדם, כל אדם — צריך להימדד על פי תכונותיו, סגולותיו, הישגיו, דבריו ומעשיו. לא על פי מינו, צבעו, דתו, גזעו או נטייתו. כך האמנתי לכל אורך הדרך — כך פעלתי וכך אפעל״.

היום הוא יום האישה הבין לאומי, ולכבודו נערכו כתבות על שתי נשים שאני מאוד אוהב ומעריך: עו"ד סיגל יעקבי, שמיניתי לתפקיד מ...

פורסם על ידי ‏Amir Ohana - אמיר אוחנה‏ ב- יום ראשון, 7 במרץ 2021

ריף נאמן:

הדוגמנית והשחקנית ריף נאמן (שטיסל, פאודה) הקדישה את הפוסט לאמא שלה: ״יום האישה שמח!
לנשים העוצמתיות, החכמות והטובות באשר הן! הפוסט הזה מוקדש לאישה של חיי לאמא שלי האישה הכי חזקה וטהורה. מגיל קטן המשפט שזכור לי ממנה הוא "אל תפחדי", אל תפחדי לדבר. אל תפחדי ליזום, להתבטא ולהרגיש. אז מאיתנו אליכן! אל תפחדו! תהנו ותתגאו להיות נשים!!!!״.

תגובות