תרבחו ותסעדו

עופות צלויים באש

סודה של מסעדת 'איציק עוף בגריל' הוא בעופות שהיא מכינה. המילה גריל בטעות יסודה

איציק עוף בגריל

כתובת: תל אביב, רחוב ירמיהו 52

יש מסעדות שאנו חוזרים לסעוד בהן, ויש גם מסעדות שכתבנו עליהן ביקורת בעבר, ועדיין הן מזמינות אותנו לבוא אצלן בשנית ואפילו בשלישית. יש מהן ששינו בעלים, אחרות שינו תפריט, ולפעמים ברצוננו להזכיר אותן לקוראינו הוותיקים ולספר על טיבן לקוראינו החדשים.

כזאת היא המסעדה הקטנטונת 'איציק עוף בגריל' ברחוב ירמיהו בתל אביב. איציק הוא יצחק פליגלמן, שפתח את המקום בשנת 1965, דהיינו לפני 56 שנים. יצחק ז"ל כבר לא איתנו, אבל שמו עדיין מתנוסס על המסעדה שייסד. קרוב לארבעים שנים עמד איציק מאחורי הדוכן החוצה את המסעדה, צלה עופות, חתך, ארז ומכר, והכל ביעילות, בעצה טובה וברוח נעימה.

לאחר נישואינו ולפני שעלינו לאלקנה גרנו עשר שנים בקרבת מקום, ויחד עם נאוה רעייתי פגשנו את איציק כמעט מידי יום. חרוץ, נעים הליכות ומקצוען, שתמיד בת צחוק על פניו ונכונות לייעץ ולעזור.

בשנת 2003 הועברה המסעדה למשפחת ברנדט, והיום מנהל אותה הבן, אלון ברנדט (43).

לא אכל עוף טעים כזה מימיו

סודה של המסעדה הוא בעופות שהיא מכינה. המילה גריל בטעות יסודה. העופות לא מוכנים בגריל אלא צלויים באש גלויה בתנור רוטיסרי. התהליך הוא כזה: אחרי שמנקים ומכינים את העוף, מורחים עליו מרינדה, והוא מוכנס לקירור לכל הלילה. הרכב המרינדה היא סוד משפחתי שמעולם לא הסכימו לגלות לי אותו. בבוקר 'מלבישים' את העופות על שיפודים, שמים בתנור, והשיפודים מסתובבים כשעה וחצי עד שהעופות מוכנים ומושחמים. בקלות מבחינים בנטפי השומן הזולגים מהעופות אל מיכל בתחתית התנור.

מי שאוכל את העופות, קריספיים מבחוץ ועסיסיים מבפנים, מצהיר בשקט שלא אכל עוף כזה טעים מימיו, ובדרך כלל יבקש לקנות עוד עוף הביתה לשמח את בני ביתו.

העופות מגיעים ממשחטת עוף טוב, וגדלים ללא אנטיביוטיקה.

המחירים: רבע 35 ₪, חצי 50 ₪, ועוף שלם 100 ₪. מי שמוותר על הישיבה וקונה טייק אווי משלם 30 ₪ על רבע, 45 ₪ על חצי, ועוף שלם עולה 85 ₪.

אפשר לצרף ליד העוף תוספות: תפוח אדמה אפוי (15 ₪), בטטה אפויה (15 ₪), אורז (20 ₪/40 ₪), סלט ירקות (20 ₪/40 ₪), ובסוף השבוע גם חמין (40 ₪). יש גם שקית תפוצ'יפס (6 ₪).

אוכל יהודי בימי שישי

בנוסף לכל אלה מוצעים עוד סלטים ומאכלים שמובאים ממבחר מפעלים ומטבחים מובחרים:

סלטים ממפעל מונטה-קרלו (רמלה), מאכלים יהודיים מזרח-אירופאיים כמו קרעפלאך (בשר או תפוחי אדמה), רגל קרושה, קוגלים וכבד קצוץ מקייטרינג איתן ניסים (בת-ים), גפילטע-פיש, לאטקעס ושניצל משטיסל (בני-ברק), חומוס וטחינה ממפעל מי ומי (תל אביב), קובה בשר מקייטרינג סלומון (פתח תקווה), וחמוצים ביתיים ממעדני עופר (באר טוביה).

את כל אלה אפשר גם לקנות וגם לאכול בישיבה יחד עם העוף.

בימי חמישי וששי המבחר גדול יותר, בפרט בכל הקשור לאוכל היהודי. מוצעות גם חלות ממאפיית וויז'ניץ (חלה 25 ₪).

כמה מילים על הקישקע. מדובר בקישקע תוצרת עצמית שאלון למד להכין מסבתו מאשה. המעטפת סינטטית אבל המילוי טעים שיגעון. המילוי מוכן מקמח, שומן אווזים, בצל ותבלינים. מתקבלת קישקע יבשה ופריכה. היא מזכירה לי תמיד את חמותי קלרה ז"ל, שהייתה ממלאה גרון של תרנגולת (הלזל'ה) בדיוק בכזה מילוי. תמיד התחננתי לנאוה רעייתי, שתלמד ממנה איך להכין, ולא נענתה לי. לפחות באיציק אני מקבל תזכורת. 100 גרם קישקע עולים 15 ₪.

מול הפירוט הזה אתם מבינים כבר למה אני חוזר לשם מפעם לפעם. נסו גם אתם ותיהנו.

שעות פתיחה:

ימים א'-ה': 8:00 עד 16:00

יום שישי: 8:00 עד הצהריים.

מוצ"ש: סגור.

כשרות: רבנות תל אביב.

טל: 6040692

גישה לנכים: יש.

שירותים: ניקיונם סביר.

שירותי נכים: אין.

נטילת ידיים: כיור נפרד (אבל אין פת).

חנייה: כחול לבן לבעלי מזל (צפון תל אביב); חניון סמוך (בני דן של אחוזת חוף). בחניון יש גם שירותים כולל שירותי נכים שניקיונם ותחזוקתם מעולים (כל הכבוד).

תגובות