תרבחו ותסעדו

ספרים, ציורים וירקות אפויים

עם פרוץ הקורונה ומותו של אחד המייסדים, דוד ארליך, 'תמול שלשום' עמדה על סף סגירה. התגייסות העובדים ופרויקט הדסטארט שהוקם - הביאו לפתיחה מחודשת של המסעדה

תמול שלשום

כותרת: ירושלים, נחלת שבעה, רח' יואל משה סולומון 5

בית הקפה הספרותי בנחלת שבעה קרוי על שם ספרו של עגנון 'תמול שלשום'.

נאוה רעייתי יחד עימי, אוהבים מאוד את המקום, ובאים אצלו הרבה. בעבר, נהגנו לבלות בחברת אחד המייסדים, העיתונאי דוד ארליך. לצערנו הוא הלך מן העולם. שלושה ימים אחרי פרוץ הגל הראשון של מגיפת הקורונה השיב נשמתו לבוראו. אמנם סיבת המוות הייתה התקף לב, אבל כאן תולים את ההתקף בצערו על גזירת הסגר שסגר את בית הקפה, וסופרים אותו כקורבן הראשון של המגיפה.

הערב, אנו מסבים עם השותף המייסד השני, דן גולדברג, שכאב יחד עם דוד את הסגירה. מספר דן: "המקום לא נסגר מאז היווסדו מעולם, גם לא בימי הפיגועים הקשים שפקדו את הבירה, ואפילו לא בשלג הכבד. רק הקורונה יכלה לו".

הסגירה הביאה לצער גדול, וכל העובדים הוותיקים התגייסו למבצע גיוס המונים, הדסטארט. אוהבי הספרות והאומנות התגייסו, גייסו את הדרוש, והמקום נפתח לאחרונה מחדש.

לבחור ספר ולקנותו

באים לבית הקפה ונכנסים מייד לגלרייה ווינטאג'ית ציורית. הקירות מלאים בציורים, חפצי אומנות, צילומים וספרים. מתיישבים סביב לשולחנות, שעל חלקם טבועים שמות של תורמי ההדסטארט. 

לפני שמעיינים בתפריט אפשר לבחור ספר מהמדף ולשקול קנייתו. המקום מוגדר כחנות ספרים, שמנוהלת ע"י עמותת 'סיפור חוזר'. זוהי עמותה המפעילה רשת חנויות ספרים חברתית המנוהלת ומופעלת ע"י בעלי מוגבלויות. תורמים לעמותה ספרים, והעמותה מוכרת את הספרים בחנויות שלה ב-20  שקלים לספר. 10 שקלים עוברים לעמותה ועובדיה ו-10 שקלים לחנות המוכרת לכיסוי הוצאותיה.

אם אתם רוצים לתרום ספרים היכנסו לאתר העמותה ושם תתודרכו. www.rebooks.org.il.

ארוחה לילית עם מזמור ליום חול

תמול שלשום הוא כאמור בית קפה ספרותי. דהיינו, חוץ מהתפריט העשיר והמקורי, שעוד מעט נטעם ממנו, נערכים בו ערבים ספרותיים ואומנותיים. משוררים וסופרים באים וקוראים מיצירותיהם, שחקנים מהתיאטרון החברתי  'פסיק' מציגים קטעים, ומי שממונה על כל זה היא אילנה זיידמן, מעצבת אומנותית ומבקרת ספרות, שהתגייסה למקום למלא את החלל שהותיר דוד ארליך.

נאוה ואני באנו לבית הקפה לארוחה לילית, ונפלה עלינו הפתעה. מתברר שהערב המשורר אליעז כהן, אהובנו המוכשר והיקר, מגידוליה הנפלאים של אלקנה, משיק את ספרו השישי 'מזמור ליום חול' (הוצאת הקיבוץ המאוחד). בין הבאים באה גם חוה אימו, יחד עם אסתר וכרמלה שכנותינו הטובות. אליעז כיום הוא בן כפר עציון ובין מייסדי חבורת 'משיב הרוח'.

הגיע הזמן לעבור לתפריט. מדובר בתפריט חלבי, טעים מאוד, עם מנות שחלקן מקוריות וכולן קרויות בכותרים של ספרים ויצירות.

לצערי נותר לי מקום מצומצם להציג בפניכם מה אכלנו, ורק נקדים שכל המנות היו טעימות מאוד, וגם צורת הגשתן מושכת. התפריט מקורי ונבנה בידי מיכאל כץ, מנהל דן גורמה, ואת המטבח מנהל יוסי אילוז. 

הזמנו אנטיפסטי (38 ₪): ירקות אפויים בתנור על מצע של שמנת חמוצה עם פוקצ'ה (ממאפיית לחם קמה) ומטבלים. קולרבי בתנור (19 ₪): פלחי קולרבי אפויים, טבולים בטחינה. זורבה יווני (52 ₪): סלט עגבניות ומלפפונים עם בצל, זיתים ומעל מגדל רצועות גבינת פטה מעולה. דני האדום (63 ₪): ניוקי סלק בעבודת יד ממולא בגבינות ריקוטה ופרמז'ן. הניוקי סגול (!) והגבינות בשפע. הזקן והים (104 ₪): פילה דניס אפוי בתנור על מצע פריקי וירקות מוקפצים. מעולה.

התפריט מציע עוד המון מנות וגם הרבה משקאות, חלקם מקוריים ,אנו נהנינו ממשקה חם של ג'ינג'ר, לימון, דבש ומקל קינמון (18 ₪).

אנו מסיימים בהמלצה חמה: בואו ותהנו!

שעות פתיחה:

ימים א'-ה': 9:00 בבוקר עד 23:00

יום ששי: 9:00 בבוקר עד הצהריים.

מוצ"ש: סגור.

כשרות: רבנות ירושלים.

טלפון: 02-6232758.

גישה לנכים: אין (הבניין בשימור).

שירותים: ניקיונם בסדר גמור.

שירותי נכים: אין.

נטילת ידיים: כיור נפרד.

חנייה: כמו במרכז ירושלים אבל יש באיזור חניונים בתשלום.

תגובות