תרבחו ותסעדו

דרום הודו בצפון תל אביב

השתנו הזמנים, והגיעו לצפון ת"א גרעינים תורניים ועולים חדשים, רבים מהם מצרפת, והם אוכלים כשר ב"ה, והמסעדות הולכות ורבות

דוסה בר

כתובת: תל אביב, רחוב בן יהודה 188

כבר התפעלנו כאן, במדורנו, מהמסעדות הרבות שמשובצות בקצה הצפוני של רחוב בן יהודה בתל אביב. לפני עשרות שנים גרנו בצפון ת"א, והיינו הולכים כמעט כל שבת ברחוב בן יהודה, מביתנו שבצפון לבית הורינו במרכז. מסעדה כשרה? מאן דכר שמיה. והנה השתנו הזמנים, והגיעו לצפון ת"א גרעינים תורניים ועולים חדשים, רבים מהם מצרפת, והם אוכלים כשר ב"ה, והמסעדות הולכות ורבות.

הפעם באתי עם נאוה רעייתי אצל דוסה בר, מסעדה שמתמחה במאכלים של דרום הודו, ואפילו שמה הוא מאכל אופייני שמקובל שם מאוד, ועוד מעט נטעם אותו ממש.

שלושה סוגי דוסה

תחילה נכיר את הדמויות הפועלות. בעלי המקום הוא מיקי סלע (47), שהוא גם מנהל את המסעדה. לידו השפית חן ויינשטיין עם ותק של שנים בלימוד קולינרי וניהול מטבחים בהודו.

האוכל הוא טבעוני, כולו תוצרת עצמית, ולא תמצאו בו גלוטן או סוכר. כמובן שלא שמעו כאן על טיגון בשמן עמוק, חלילה. 

המסעדה קטנה. מבשלים בפנים, וסועדים בחוץ, ליד שולחנות המוצבים על המדרכה.

הזמנו את רוב מנות התפריט. מעולם לא טעמנו מנות כאלה, וזו הפעם הראשונה שהתוודענו לאוכל הודי, ועוד כאמור טבעוני. מה יש להגיד? האוכל המיוחד ערב לחיכנו, ושמחנו להכירו.

עכשיו נפרט בתמצית חלק מסעודתנו. נשוב ונדגיש שהכל תוצרת עצמית. נפתח בדוסה בר, המאכל הכי מקובל, שעל שמו המסעדה. יש שלושה סוגי דוסה. הדוסה היא 'קרפ' עשוי מאורז ומש (קטנית שחורה) טחון. מהבלילה של השניים עושים מעין קרפ שהוא הדוסה, וממלאים אותו בכמה אופנים. יש דוסה בסיסית, מסאלה (52 ₪), ממולאת בתפוחי אדמה מתובלים ומבושלים, בתוספת תבלינים הודיים, צ'ילי, עלי קרי, זרעי כוסברה, חרדל שחור ושמן קוקוס. לידה יש דוסה כתומה, על בסיס בטטה (52 ₪); ודוסה ירוקה על בסיס עלים ירוקים (60 ₪). 

ליד כל דוסה מוגשים שלושה מטבלים שנקראים צ'אטני. יש צ'אטני על בסיס קוקוס, קשיו וג'ינג'ר, יש צ'אטני ירוק על בסיס נענע, וצ'אטני כתום על בסיס גזר.

עוד מוסיפים למנה מרק קטן, המבושל מעדשים ירוקות או כתומות. 

עד כאן הקפה ראשונה. אכלתם דוסה בר עם מרק ומטבלים, באתם בשערי המטבח ההודי. 

פזילה לעולם המערבי בקינוחים

נאוה ביקשה הפסקה כי הייתה חייבת לטעום את סלט הבית (49 ₪). הרכב: קינואה, עדשים שחורות, גזר, עלים ירוקים קצוצים דק דק, עם וינגרט, תמרים, צזיקי קשיו, טחינת סלק ושומשום. נאוה: טעים ומיוחד.

נמשיך. יש סדרת מנות הנקראת אטפאם, ולידה סדרת מנות הנקראות טאלי. אטפאם עשוי מבלילת הדוסה, בשיטת אפיית הפנקייק, ומוסיפים עליה פטריות, עגבניות, בצל ועשבי תיבול. מוסיפים מרק לבחירה. מנה זוגית עולה 34 ₪ ומנה משפחתית 54 ₪. 

הטאלי בנוי על אורז ותבשילים. טאלי קלאסי (65 ₪) מורכב מאורז בסמטי, ירקות בקארי ותבשיל לוביה ברוטב עגבניות. גם כאן מוסיפים מרק, שלושה מטבלים ודוסה ריקה.

יש עוד סוג של טאלי, הנקרא ג'אנש, עם לביבות אפויות, עדשים, פטריות, והכל מונח על אורז בסמטי עם תבשיל ירקות בקארי. הטאלי השלישי מורכב מלביבות זוקיני עם קשיו וטופו. 

סיימנו בקינוחים. גם פה מדובר בתוצרת עצמית, ונראה לי שהשפית חרגה מעט מכבלי המטבח ההודי והוסיפה מרכיבים עם פזילה לעולם המערבי. הקינוחים מוכנים על בסיס קראסט, שמורכב מפצפוצי אורז, תמרים אורגניים, שקדים וּוניל. מוצעים שלושה: הראשון עם קרם קרמל, השני עם קרם קשיו, הל וכורכום, ובשלישי פגשנו קרם קקאו. המתיקות של הקינוחים מושגת מתמרים וקוקוס. כל קינוח, המורכב משלוש יחידות, עולה 38 ₪.

נחזק את המלצתנו בציון העובדה שהמסעדה זכתה במקום ראשון בתחרות מגזין האוכל (2019) בקטגוריית המסעדות הצמחוניות והטבעוניות.

שעות פתיחה:

ימים א'-ה': 12:00-22:00.

יום ששי: סגור.

מוצ"ש: סגור.

כשרות: צהר.

טלפון: 0545448940.

גישה לנכים: יש.

שירותים: ניקיונם בסדר גמור.

שירותי נכים: אין.

נטילת ידיים: בשירותים.

חנייה: טיפה כחול לבן, חניונים בתשלום, ואפשר גם לחנות ברידינג ולעלות על קו 4 עד ארלוזורוב.

תגובות